Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33FSPPR0997R1ZF
Call 07942969756 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power | 40 kVA |
| Length x Width x Height | 832 x 525 x 820 |
| Bore(mm) x Stroke(mm) | 95 x 127 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Cummins |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Power | 100 kVA |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Commercial Infrastructure, Transportation And Logistics, Data Centers, And Building And Public Work |
| Brand | Cummins |
| Color | Green |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 500 kva |
| Power | 500 kVA |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Bore(mm) x Stroke(mm) | 159 x 159 |
| Length x Width x Height | 1744 x 916 x 1402 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Construction, Residential, Hospital, Commercial, Industrial |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 250 KVA |
| Power Rating | 200–320 kVA |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Genset Type | Silent |
| Brand | Cummins |
| Product Condition | New |
| Canopy | With Canopy |
| Voltage | 415 V |
| Power | 250 kVA |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 1128 x 791 x1277 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 114 x 145 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage | Industrial, Construction, Telecom, Hospital, Commercial |
| Start Type | Auto Start |
| Rated Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Green |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 750 |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Bore(mm) x Stroke(mm) | 159 x 159 mm |
| Power | 500 kVA |
| Length x Width x Height | 2269 x 1436 x 1764 mm |
| Usage | Industrial |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Cummins |
View Complete details
Product Brochure
| Power Rating | 400 kva |
| Rated Power | 400 kva |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Cummins |
| Genset Type | Silent |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Water Cooled |
| Condition | New |
| Control Panel Type | Manual Start |
| Fuel Type | Diesel |
| Warranty Period | 2 Years |
| Usage | Industrial, Residential, Construction, Commercial |
| Rated Voltage | 415 V |
| Governing Class | Electronic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Power Rating | 200–320 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Cummins |
| Cooling System | Water Cooled |
| Canopy | With Canopy |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Voltage | 415 V |
| Power | 250 kVA |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 1128 x 791 x1277 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 114 x 145 |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 24V |
| DG Size L x W | 1128 x 791 |
| Speed | 1500 rpm |
| Start Type | Electric Start |
| Warranty Period | 2 Years |
| Usage Application | Industrial, Commercial, Telecom, Data Center, Infrastructure |
| Condition | New |
| Governing Class | Electronic |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 380 kva |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Commercial, Industrial, Construction, Hospital, Residential |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 125 kVA |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Residential, Construction, Commercial, Hospital, Industrial |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 140 kva |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Hospital, Commercial, Residential, Industrial, Construction |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 58.5 kva |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Industrial, Residential, Commercial, Telecom, Hospital, Construction |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Auto Start |
| Rated Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 320 kva |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Industrial, Residential, Commercial, Hospital, Construction |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 500 kva |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Residential, Industrial, Hospital, Commercial, Construction |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Power | 5850000 |
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Product Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Residential, Hospital, Commercial, Industrial, Construction |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 320 kva |
| Power | 320 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Rated Voltage | 415 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Structure Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Start Type | Manual Start |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Power | 30 kVA |
| Cooling System | Water Cooled |
| Voltage | 415 V |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Silent |
| Speed | 1500 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
ENGINE MODEL – 3R1040TG1, WATER COOLED, BHP 42 @ 1500 RPM, 3 CYLINDER. ALTERNATOR : KIRLOSKAR GREEN, 3 PH, 415V, 0.8
PF, 50 HZ.View Complete details