Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33FSPPR0997R1ZF
Call 07942969756 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power Rating | 40–62.5 kVA |
| Rated Power | 62.5 kVA |
| Power | 62.5 kVA |
| Noise Level | 70–75 dB |
| Genset Type | Silent |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Condition | New |
| Canopy | Acoustic Canopy |
| Cooling System | Water Cooled |
| Oil and oil filter change period | 500 |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions (L x W x H) | 3150*1200*1635 |
| Dimension (L X W X H ) | 3150*1200*1635 |
| Length x Width x Height (mm) | 3150*1200*1635 |
| Start Type | Recoil Start |
| Voltage | 415 V |
| Usage | Industrial, Residential, Commercial, Construction |
| Speed | 1500 rpm |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Rated Voltage | 415 V |
| Usage Application | Industrial, Residential, Telecom, Commercial, Infrastructure |
View Complete details