Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33FSPPR0997R1ZF
Call 07942969756 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 20 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Power Rating | 20 kVA |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 1950 X 900 X 1250 mm |
| Air cleaner | Dry |
| Compression Ratio | 17 : 1 |
| Start Type | Electric Start |
| Usage | Industrial, Construction, Commercial, Residential, Telecom |
| Engine Model | 323 ES |
| Power | 20 kva |
| Brand | TMTL |
| Item Stroke | 120 mm |
| Item Bore | 100 mm |
| Displacement | 1963 cc |
| Type Of Cooling | Air Cooled |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| Wet Weight | 370 Kg |
The standard scope of supply includes a power pack unit with standard control panel.
View Complete details